Urządzamy łazienkę – oto kilka pomysłów

Urządzamy łazienkę – oto kilka pomysłów

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu dlatego powinna być zaaranżowana w taki sposób, aby dobrze czuł się w niej każdy z domowników. Dziś więc postanowiliśmy ugryźć temat urządzania łazienki z nieco innej strony. Będzie mniej o stylach architektonicznych a więcej o dostosowywaniu przestrzeni do własnych potrzeb. Jak stworzyć funkcjonalną łazienkę w której aż chce się przebywać? Zapraszamy do lektury!

Jaką powierzchnię powinna mieć łazienka?

Na początek poruszmy ważna kwestię – ile metrów kwadratowych powinna mieć łazienka? Nie istnieje żadna norma prawna regulująca powierzchnię łazienki. Jeżeli natomiast chodzi o toaletę, to w myśl polskiego prawa jej minimalne wymiary powinny wynosić 100 na 110 cm. Jeżeli w łazience będzie się znajdowała toaleta, to właśnie taki jest minimalny wymiar łazienki. Chyba jednak każdy się z nami zgodzi że nieco ponad metr kwadratowy to zdecydowanie za mało – zarówno dla samej toalety, jak i łazienki. W takim pomieszczeniu zmieścilibyśmy sam sedes, ale już na pewno nie drugi kran czy szafki pod umywalkę. Dlatego powszechnie przyjmuje się 7 metrów kwadratowych jako optymalną powierzchnię dla łazienki z toaletą.

Aranżacja łazienki – poznaj potrzeby domowników

Przy planowaniu wymarzonej łazienki warto wziąć pod uwagę potrzeby nie tylko swoje, lecz również domowników. Oczywiście, ryzyka różnicy zdań nie da się uniknąć, warto jednak zaryzykować, postawić na rozmowę by w przyszłości wspólnie cieszyć się fajnie urządzoną łazienką. Zawsze przecież można postawić na kompromis – jeżeli jedno z Was woli wannę, a drugie prysznic to może w takim razie zdecydować się na wannę ze szklanym parawanem? Kolejna sprawa to ustalenie wiodącego stylu wnętrza i również na tej płaszczyźnie wypracowanie kompromisów.

Postaw na ekonomiczne rozwiązania oświetleniowe

Remont łazienki to idealny moment na dostosowanie źródeł oświetlenia do współczesnych standardów. Taśmy led pobierają o wiele mniej energii od tradycyjnych źródeł światła, a dziś są dostępne w tak wielu wersjach że z łatwością dopasujemy temperaturę światła do naszych oczekiwań. Planując system oświetlenia łazienki należy również zadbać o to, aby każdy jego element był zabezpieczony nie tylko przed zachlapaniem, lecz również przed wilgocią, która unosi się w powietrzu.