Nowoczesne rozwiązania w wykończeniach ścian

Nowoczesne rozwiązania w wykończeniach ścian

Znajdowanie nowoczesności w tradycji: krótka historia wykończeń ścian

Designerski świat wnętrz ciągle ewoluuje, przy tym nie zapominając o swoich korzeniach. Tradycyjne techniki wykończenia ścian zmieniają się, ewoluują, dostosowując do nowoczesnych wymogów i estetyki. Historia wykończeń ścian to przede wszystkim historia społeczeństwa – jak zmieniały się nasze gusta, oczekiwania i technologie, tak zmieniał się wygląd naszych ścian.

Od malowania po naklejki 3D: najnowsze rozwiązania w wykańczaniu ścian

Czym wykończyć ścianę, by była nie tylko trwała i funkcjonalna, ale także estetyczna? Malowanie to najbardziej klasyczne rozwiązanie. Dzisiejsze farby są trwałe, łatwe w aplikacji i dostępne w niezliczonych kolorach, które można dowolnie miksować. Dodatkowo na rynku dostępne są farby o różnych własnościach - od efektu tablicy kreślarskiej, przez magnetyczne, aż do hydrofobowych.

Głównym bohaterem tego artykułu jest jednak mikrocement na ścianę. To nowoczesna, bardzo uniwersalna opcja wykończenia ścian, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Mikrocement to jednolita, bezspoinowa powłoka, która doskonale przylega do różnych powierzchni, jest odporna na wilgoć i uszkodzenia. Jego niewątpliwe zalety to efektowny wygląd, duże możliwości kolorystyczne oraz łatwość utrzymania w czystości.

Podsumowanie trendów: wykończenia ścian, które podbiją 2022 rok

  • Ściany 3D: Naklejki i panele 3D to hit ostatnich sezonów, który nadal jest na topie. Pozwalają one na stworzenie wyjątkowego efektu głębi, są łatwe w montażu i dostępne w różnych wzorach.
  • Tekstura: W 2022 na fali trendów są wykończenia ścian z ukazaniem faktury. Występuje to zarówno w postaci gotowych tapet, jak i farb strukturalnych. I tutaj świetnie wpisuje się mikrocement, który swoją strukturą potrafi dodać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.
  • Zdjęcia i plakaty: Personalizacja jest kluczem do domu z duszą. Zamiast standardowych fotografii w ramkach coraz częściej wybieramy duże plakaty, zdjęcia drukowane na płótnie czy fototapety.
  • Naturalne materiały: W 2022 roku króluje powrót do natury - i dotyczy to też ścian. Drewno, kamień, cegła – te materiały są ponadczasowe i zawsze wprowadzą do wnętrza klimat i ciepło.

Podsumowując, wybór wynika przede wszystkim z naszych upodobań i możliwości. Pamiętajmy jednak, aby wszystko było spójne i tworzyło harmonię. Niech 2022 rok będzie rokiem odważnych, ale przemyślanych wyborów w zakresie wykańczania ścian!