Jak podświetlić meble w łazience? Sprawdźmy!

Jak podświetlić meble w łazience? Sprawdźmy!

Łazienka jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń każdego domu czy mieszkania. Nic więc dziwnego, że tak duży nacisk kładziemy na jej aranżację. Każdą aranżację możemy dodatkowo uatrakcyjnić, podkreślając jej walory światłem. Dziś opowiemy więc o tym jak podświetlić detale aranżacyjne łazienki światłem ozdobnym – niedrogo, estetycznie i przede wszystkim bezpiecznie. Jeżeli więc zastanawiasz się, nad podświetleniem łazienki to doskonale trafiłeś – zapraszamy do lektury!

Łazienka – wyjątkowe pomieszczenie w każdym domu

Oczywiście, każde domowe pomieszczenie jest na swój sposób wyjątkowe, jednak to właśnie w łazience panuje swoisty mikroklimat. Mamy tu na myśli częste pojawianie się w tym miejscu wilgoci – jeżeli łazienka jest wentylowana i zaprojektowana w odpowiedni sposób, to owa wilgoć nie jest problemem. No właśnie – bo łazienka to jedno z tych domowych pomieszczeń, które dosłownie musi być wentylowane. I potraktujmy to jako punkt wyjściowy do dzisiejszego artykułu – bez wentylacji nagromadzająca się wilgoć z czasem zacznie wnikać w ściany. Skutkami takiego procesu może być odpadający tynk i kafelki – to jednak nie wszystko, o wiele większym zagrożeniem jest pojawienie się grzyba, który jest szkodliwy dla zdrowia domowników. My jednak chcielibyśmy wspomnieć o innej szkodliwej konsekwencji braku wentylacji w łazience, jaką są przepięcia i uszkodzenia urządzeń i instalacji elektrycznych – szczególnie tych, których przewody biegną w ścianach. Dlatego więc zanim zajmiesz się instalowaniem oświetlenia łazienkowego, upewnij się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane.

Oświetlenie LED – ozdobne oświetlenie łazienki

Oczywiście, oświetlenie LED może pełnić również rolę głównego oświetlenia – w takiej sytuacji możemy wykorzystać belki, bądź żarówki LED-owe. Dziś jednak chcielibyśmy opowiedzieć o tak zwanych taśmach LED – czyli elastycznych, sprzedawanych na metry i szerokich na niespełna centymetr taśmach, którymi możemy obklejać dowolne kształty. Przykładowo, taśmy LED ip20 możemy podkleić pod blatem, bądź wanną. Tego rodzaju diody doskonale podświetlą także szafki pod umywalkę, bądź też samą misę umywalki.

Pamiętaj, aby zabezpieczyć instalację LED przed wilgocią!

Nawet w dobrze wentylowanej łazience należy odpowiednio zabezpieczyć tworzoną instalację LED-ową. Jej najbardziej newralgiczne punkty to zasilacz oraz łączenia przewodów pomiędzy kostką zasilacza a taśmą. Taką kostkę zasilacza najlepiej podkleić w miejscu, w którym nie będzie miała styku z podłożem. Kable natomiast polecamy obkleić taśmą izolacyjną.