Garaż, domek a może mini-magazyn? Jaki obiekt wzniesiesz bez pozwolenia na swojej działce?

Garaż, domek a może mini-magazyn? Jaki obiekt wzniesiesz bez pozwolenia na swojej działce?

Ostatnia nowelizacja przepisów prawa daje szerokie możliwości w zakresie wznoszenia obiektów bez ubiegania się o pozwolenie. Dziś więc chcielibyśmy opowiedzieć nieco więcej na ten temat ostatnich zmian w prawie budowlanym. Jakie konstrukcje możemy wznosić bez ubiegania się o pozwolenie na budowę? Co tak w ogóle oznacza chwytliwy termin „bez pozwolenia” i czy faktycznie nie musimy spełnić żadnych warunków, aby rozpocząć budowę? Sprawdźmy!

Dom bez pozwolenia – jakie kryteria powinien spełniać

Od dnia 3 stycznia 2022 roku możliwe jest wznoszenie jednorodzinnych budynków mieszalnych bez ubiegania się o pozwolenie na budowę. Taki budynek może być wzniesiony na potrzeby mieszkaniowe jednej rodziny i nie może być on budowany w celach komercyjnych. Oznacza to nie mniej, nie więcej a dokładnie tyle, że takich domów nie można budować celem sprzedaży, a jedynie oferować usługę budowy takiego domu. Inwestorem więc pozostaje osoba, która będzie w takim obiekcie mieszkać. 70 m2 w wypadku takich obiektów to powierzchnia użytkowa, warto więc zastanowić się na przykład nad budową w takim domu poddasza nieużytkowego.

Garaże wolnostojące bez pozwolenia na budowę

Czy potrzebujemy pozwolenia na budowę garażu wolnostojącego? Opisywana nowelizacja prawa dotyczy wyłącznie domów jednorodzinnych. Garaży wolnostojących dotyczy inne prawo, w myśl którego maksymalna powierzchnia użytkowa dozwolona dla wzniesienia tego rodzaju obiektu bez pozwolenia wynosi 35 metrów kwadratowych. Niestety nie ma tu znaczenia, czy są to tradycyjne blaszaki, czy wyposażone w okna garaże blaszane drewnopodobne, które swoim wyglądem nieco przypominają domki letniskowe.

Magazyn bez pozwolenia na budowę

Budowy magazynu dotyczą dokładnie te same przepisy, co garaży wolnostojących – oba te budynki w myśl prawa budowlanego (j.t. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) są rozumiane jako budynki gospodarcze. Oznacza to, że również w przypadku magazynów obowiązuje limit 35 m2 powierzchni użytkowej, jeżeli zależy nam na wzniesieniu takiego budynku na zgłoszenie.

Bez pozwolenia – czyli jak?

Czy budowa bez pozwolenia oznacza, że zamiaru wzniesienia danego obiektu nie muszę nigdzie zgłaszać? Nie – zamiar rozpoczęcia budowy należy zgłosić w odpowiedniej dla danej działki jednostce administracyjnej. Zgłoszenia tego dokonuje się na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem budowy. Budowa powinna być zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego, a ewentualna niezgodność może skutkować zgłoszeniem sprzeciwu przez organ administracyjny.